02.04.2020
Zajęcia dydaktyczne
Witam Was ciekawa jestem, czy udały się Wam psikusy?
Zabawa na powitanie – ,,Re, re, kum, kum”
Dzieci w przysiadzie podskakują po całym pokoju, udając żaby. Gdy spotkają na swojej drodze inną żabę, witają się: jedno pozdrawia, mówi: Re, re, drugie odpowiada na pozdrowienie: Kum, kum.
Ćwiczenia logopedyczne. Fruwający ptak – dzieci dotykają czubkiem języka za górnymi i dolnymi zębami, tak jak ptak, który siada na gałęzi drzewa
i ziemi. Dziobek ptaka – dzieci wypychają wargi do przodu i na zmianę, zamykają i otwierają. Wysiadywanie jaj – język przyklejają za górnymi zębami
i nie ruszają nim przez 30 sekund.
Ćwiczenia grafomotoryczne ,,Skoki żabki”
Arkusz szarego papieru, zielony mazak lub pastele olejne, kredki, sylweta zielonej żaby lub zielone kółko.
Na dużym arkuszu papieru zawieszonym na ścianie Rodzic przykleja z lewej strony sylwetę zielonej żaby i rysuje szlaczek z linii zaokrąglonych od góry – imitujący skoki żaby, tworząc małe, a potem coraz większe skoki żaby. Dzieci rysują podobny szlaczek w powietrzu. Następnie podchodzą do arkusza umocowanego na ścianie i rysują grubym zielonym mazakiem lub kredką po zaznaczonym śladzie.
Zabawa ruchowa ,,gramy w kolory”.
Dzieci biegają po pokoju, gdy zagramy na jakimś instrumencie lub zaklaszczemy, mówiąc jakiś kolor np. zielony -zadaniem dziecka jest znaleźć przedmiot w kolorze zielonym. Zmieniamy kolory możemy dołączyć liczenie dwa razy zaklaszczemy czerwony- dwa przedmioty czerwone.
Praca plastyczna Pan bocian . Przygotujcie: klej, biały papierowy talerzyk lub kółko białe, wielkości talerzyka, biały prostokąt na szyję , płatek kosmetyczny lub białe kółko na głowę, czerwony papier na dziób i nogi, kawałek czarnego papieru lub bibuły, nożyczki, kredki, kartkę A4 najlepiej w kolorze. Możecie skorzystać ze zdjęcia prac moich przedszkolaków.
Przypomnijcie sobie jak wygląda bocian. Opis bociana
Zabawa ruchowa ,,Przylot bocianów”.
Dzieci biegają po sali i machają szeroko rozpostartymi ramionami, udając lecące bociany. Na hasło rodzica.: gniazdo – lądują, składając skrzydła blisko ciała, i stają na jednej nodze (druga może być ugięta w kolanie), głośno przy tym klekocą z radości.
Rodzice przeczytajcie wierszyk B. Szelągowskiej „Ptasie trele”.
Znów nastała wiosna!
Ptaki nadlatują.
A co będą robić?
Gniazda pobudują.
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Na drzewach wysoko
albo w trawie – nisko.
Tak by do swych piskląt
zawsze miały blisko.
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Gdy skończą budować,
jajeczka w nich złożą.
By było im ciepło,
na nich się położą.
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Wykluły się wreszcie
z jajeczek pisklęta
i każdy maluszek
te trele pamięta!
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Pytamy się dzieci- Czym zajmowały się ptaki?
Powtarzamy wiersz, a dzieci powtarzają trele ptaków. Mogą też pokazać ruchem jego treść: przylot ptaków, budowanie gniazd, wysiadywanie jajek. Powtarzają sylaby, dbając o prawidłowe artykułowanie głosek.
Utrwalenie piosenki „Kle, kle”https://youtu.be/hBrWJCFugRU-
Dla relaksacji posłuchajcie odgłosów ptaków https://youtu.be/yiRIvZplphA
a może uda wam się nazwać niektóre ptaszki.
Obejrzyjcie bajkę o zwierzątkach https://youtu.be/20HSHc3DUmA