04.06.2020
04.06.2020
?Witam moje Motylki. Dzisiaj trudny temat- niepełnosprawność.
Zacznijmy od ćwiczeń z Pipi https://youtu.be/m2WsGrvCx_w
????„Stoimy razem” – powitanie z dziećmi –Rodzic mówi tekst rymowanki i ilustruje go ruchem, dzieci naśladują.
Stoimy razem ramię przy ramieniu (zbliżamy do siebie ramiona)
możemy być wielcy w oka mgnieniu. (podnosimy rękę wysoko)
Możemy być bardzo mali, (zniżamy rękę)
ale nigdy nie będziemy sami. (łapiemy się za ręce i siadamy na dywanie)
??„Osoba z niepełnosprawnością” – pogadanka – pokazujemy dziecku znak drogowy oznaczający miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością.
Pytamy:
– Co to jest?
– Co oznacza ten znak?
– Gdzie możemy go spotkać?
Wyjaśniamy dzieciom, że jest to miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością i najczęściej jest zlokalizowane najbliżej wejścia do danego budynku. Następnie pytamy dzieci:
– Kim jest osoba z niepełnosprawnością?
– Czym ona różni się od nas, gdy jesteśmy chorzy?
Wyjaśniamy, że schorzenie, które ma ta osoba, ogranicza jej życie. Często uniemożliwia naukę czy pracę w sposób trwały, tj. może nigdy nie minąć czyli nie da się z tego wyleczyć.
?„Znajdź to” – zabawa dydaktyczna –pokazujemy dziecku klocek, czy wybraną zabawkę, przewiązujemy oczy dziecka apaszką. Dziecko z zawiązanymi oczami próbuje odnaleźć klocek, a Mamusia albo Tatuś, daje mu wskazówki, jak ma się poruszać, by go odnaleźć. Zabawę powtarzamy jest dwa/trzy razy, a następnie pytamy dziecko:
Czy było to łatwe zadanie?
Jak się czułeś?
Czy było to przyjemne?
Czy się bałeś?
Co widziałeś?
Rodzic tłumaczy, że są osoby, które mają na tyle słaby wzrok lub nie mają go wcale, że przez całe życie mają tak jak Wy, gdy mieliście zawiązane oczy. Następnie pytamy dzieci:
Jak nazywamy taką osobę? (osoba niewidoma)
Skąd one wiedzą, jak się poruszać, gdzie się zatrzymać itp.?
Jak możemy im pomóc?
Zachęcam do obejrzenia filmu/fragmentów filmu „N jak niewidomy” https://youtu.be/b-Iow71_1vM i ponownej rozmowy z dziećmi na temat tego, jak radzą sobie osoby niewidome i jak możemy im pomóc. Możemy również rozdać dzieciom opakowania po lekach, by doświadczyły alfabetu braille.
?♀️„Słyszę” – zabawa dydaktyczna – dzieci siedzą w kręgu, a Mamusia albo Tatuś włącza odgłosy deszczu, burzy https://youtu.be/WzWvY44e5sc Następnie pytamy:
Co usłyszeliście?
Skąd wiedziecie, że to była burza i deszcz?
Co zrobicie, gdy usłyszycie takie dźwięki?
Do czego potrzebny jest nam słuch?
Tłumaczymy, że pozwala usłyszeć to, co wokół nas się dzieje, zareagować na to, zapewnić sobie bezpieczeństwo, ale też porozumiewać się.
Rodzic wyjaśnia, że są osoby niedosłyszące lub całkowicie niesłyszące, które takich sposobów muszą używać, gdyż nie słyszą ludzkiej mowy. Nie słyszą także tego, co wokół, dlatego trudniej jest im zareagować na niebezpieczeństwo. W związku z tym mają swój własny język, nazwany językiem migowym, który mogliście widzieć, np. w telewizji. Są to określone kombinacje ruchów dłoni, które mają swoje znaczenie. Możemy zaprezentować dzieciom film „Migajmy: Podstawowe zwroty” i spróbować nauczyć się wybranego zwrotu/zwrotów https://youtu.be/VNU4dm93OoM
?„Jesteśmy sprawni” – zabawa ruchowa – dzieci czołgają się na drugi koniec dywanu. Następnie pokonują tę trasę w podskokach na jednej nodze. Na koniec rodzic pyta, co było dla nich trudnego w tych ćwiczeniach i dlaczego? Wyjaśnia, że są osoby, które mają na tyle chore lub całkowicie niesprawne niektóre części ciała, że nie mogą z nich korzystać i nawet nie mogą samodzielnie się poruszać. Mówimy wtedy o niepełnosprawności ruchowej, której najczęściej towarzyszy wózek inwalidzki.
?„Co jeśli…” – zabawa dydaktyczna – wspólnie oglądamy film „INTEGRACJA https://youtu.be/90YGkSe-Cro – Osoby z niepełnosprawnością ruchową”. Następnie czytamy przykładowe sytuacje i prosimy dziecko o odpowiedź, co by w nich zrobiło:
Chłopcu siedzącemu na wózku inwalidzkim wypadła z ręki zabawka. Co robisz?
Dziewczynka, która nie widzi (ma chore oczy) wybiera się na spacer i potrzebuje takiej samej pary skarpet. Co robisz?
Chłopiec, który ma rękę w gipsie potrzebuje zapiąć sweter. Co robisz?
Bawisz się z kolegami piłką na placu zabaw. Przyjeżdża chłopiec na wózku inwalidzkim, który też chce się pobawić piłką. Co robisz?
Podsumowujemy, że dzieci które są chore to takie same osoby jak my. Każdemu z nas może się przytrafić niepełnosprawność nasza czy naszych bliskich, ale mimo to można normalnie żyć. W dzisiejszych czasach jest mnóstwo udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i stają się one coraz bardziej samodzielne, ale dobrze, gdy oferujemy im swoją pomoc, towarzystwo.
⚽Zabawa z piłką ,,Kolor…”
Do zabawy będzie potrzebna piłka
Rodzic rzuca piłką do dziecka, podając skojarzenie kolorystyczne: kolor nieba, kolor słońca, kolor pomidora. Zadaniem dziecka jest złapać piłkę i podać odpowiedni kolor.
Zaśpiewajcie sobie piosenkę i poruszajcie się przy muzyce https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ
Dla chętnych karty pracy:
?Dziękuję i pa!?