„Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa-Dzień Kolorowej Skarpetki i Powitanie Wiosny”

21 marca w naszym przedszkolu było pełne wyjątkowych wydarzeń. Obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem -„Dzień Kolorowej Skarpetki”, a także powitaliśmy wiosnę.

Dla grupy Sówek, dzień ten stanowił okazję do zgłębienia tematu zespołu Downa. Wcześniej, poprzez lekturę książeczki „Tajemnica znikających ciasteczek – Zespół Downa” autorstwa Aleksandry Chmielewskiej, dzieci mogły poznać w przystępny sposób istotę tego zespołu oraz zrozumieć, że osoby z nim związane doświadczają tych samych uczuć co wszyscy inni. Wykorzystaliśmy kolorowe paski, aby wizualnie przekazać dzieciom informacje na temat genetycznej różnorodności. Każda para kolorowych pasków symbolizowała różne aspekty ludzkich cech, co uczyniło zajęcia ciekawe i angażującą. Poprzez pracę z kolorowymi paskami dzieci mogły lepiej zrozumieć pojęcie „para”, wyliczać na przykład, ile kółeczek stanowi 5 par oraz utrwalić kolory w Polskim Języku Migowym. Dodatkowo, aby wyrazić solidarność z osobami z zespołem Downa, zarówno dzieci, jak i pracownicy przedszkola założyli w tym dniu skarpetki nie do pary.

Równocześnie obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Zgodnie z tradycją, pożegnaliśmy Marzannę wykonaną z ekologicznych materiałów. Podczas tej aktywności dzieci śpiewały piosenki i cieszyły się z nadchodzących oznak wiosny. To był magiczny dzień dla nas wszystkich, pełen wiedzy, empatii, tolerancji  i radości.