Zajęcia dydaktyczne 02.04.2020

** ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE **

Witam wszystkie żabki dzisiejsze zajęcia zaczniemy od gimnastyki


Rozwiązanie zagadki :
”Co buduje każdy ptak ,by schować  pisklęta ,a tylko kukułka o tym nie pamięta?”


Opowiadanie H.Zdzitowieckiej  „Gdzie budować gniazdo”
Nie ma to jak głęboka dziupla! Trudno o lepsze i bezpieczniejsze mieszkanie dla dzieci -powiedział dzięcioł.
Kto to widział żeby chować dzieci w mroku ,bez odrobiny słońca –oburzył się skowronek.-O nie ! Gniazdko powinno być usłane na ziemi ,w bruździe, pomiędzy zielonym ,młodym zbożem .Tu dzieci znajdą od razu pożywienie ,tu skryją się w gąszczu.
-Gniazdo nie może być zrobione z kilku trawek .Powinno być ulepione porządnie z gliny, pod okapem ,żeby deszcz dzieci nie zmoczył .O ,na przykład nad wrotami  stajni czy obory –świergotała jaskółka.
Sit, sit powiedział cichutko remiz – Nie zgadzam się z wami .Gniazdko w dziupli ?
Na ziemi ? Z twardej gliny i przylepione na ścianie ? O ,nie ! Spójrz na moje gniazdko utkane z najdelikatniejszych puchów i zawieszone na wiotkich gałązkach nad wodą! Najlżejszy wiaterek buja nim  jak kołyską.
ĆWIRK ! Nie rozumiem waszych kłótni  – zaćwierkał stary wróbel.
Ten uważa ,że najbezpieczniej w dziupli ,tamtemu w bruździe łatwo szukać ukrytych w ziemi owadów .Ba ,są nawet ptaki budujące gniazda tylko w norkach , w ziemi albo na wodzie ..Ja tam nie jestem wybredny w wyborze miejsca na gniazdo. Miałem  już ich wiele w swoim życiu. Jedno zbudowałem ze słomy na starej lipie ,drugie –pod rynną ,trzecie hm.. trzecie po prostu zająłem jaskółkom ,a czwarte –szpakom. Owszem ,dobrze się czułem  w ich budce ,tylko mnie stamtąd wyproszono dość niegrzecznie .Obraziłem się więc i teraz mieszkam katem u bociana. W gałęziach ,które poznosił na gniazdo ,miejsca mam dosyć ,a oboje bocianostwo nie żałują mi tego kąta.

Porozmawiajcie z dziećmi na temat opowiadania:
Które ptaki rozmawiały o gniazdach?
Jakie gniazdo zachwalał dzięcioł ?
Jakie gniazdo zachwalała jaskółka?
Co powiedział wróbel na temat gniazd?

GNIAZDO BOCIANA
GNIAZDO DZIĘCIOŁA
GNIAZDO JASKÓŁKI
GNIAZDO REMIZA
GNIAZDO SKOWRONKA

Proponuję zabawę dotykową ,,pudełeczka sensoryczne ,, -mogą być np. pudełka po chusteczkach higienicznych ,wypełnione różnymi materiałami ,np. gałązkami ,piaskiem, watką, nasionami, kamykami. Bez zaglądania dzieci wkładają ręce w otwór w pudełku i badają zawartość pudełka określają cechy materiału i zgadują ,co to może być Sprawdzają co jest w pudełku .
Zastanawiają się ,czy ten materiał mógłby posłużyć ptakom do budowy gniazda.


I może jeszcze zaproponuje ćwiczenia ortofoniczne GŁOSY PTAKÓW. Rodzic naśladuje głosy ptaków np .kle ,kle, ćwir ćwir,..Szybko ,wolno ,cicho, głośno. Dziecko powtarza za wami.


Na dzisiaj  proponuję Wam abyście w książce zrobili  ćwiczenie ze strony 27.
Pamiętajcie proszę aby powtórzyć piosenkę  ZIELONA WIOSNA


Pozdrawiam cieplutko .
Do zobaczenia jutro.