Zajęcia dydaktyczne 22.06.2020

Witam wszystkie dzieci i rodziców na dzisiejszych zajęciach .

Czas na gimnastykę poranną. Zaczynamy!

Prawa noga, lewa noga” –Dziecko maszeruje po pokoju. Na sygnał zatrzymuje się i staje na prawej nodze, druga jest podniesiona i zgięta w tył. Na drugi sygnał staje na lewej nodze.

„Wiosenne słońce” – Dziecko siedzi na dywanie, nogi są wyprostowane. Podnosi do góry jedną nogę (raz prawą, raz lewą) i rysuje w powietrzu słońce.

„Deszczowy dzień” – Dziecko na hasło „pada deszcz”, chodzi po pokoju, trzymając dłonie nad głową tworzy parasolkę. Gdy usłyszy hasło „kałuża”, wykonuje skoki z nogi na nogę.

„Zabawa logarytmiczna” – Dziecko wypowiada rytmicznie rymowankę. Na słowa: „dotyk, węch, wzrok, słuch, smak” – pokazuje część ciała odpowiadającą konkretnemu zmysłowi.
Pięć zmysłów mamy i dobrze je znamy.
Dotyk, węch, wzrok, słuch, smak. Każde dziecko mówi tak:
Pięć zmysłów mamy i dobrze je znamy: Dotyk…

Rodzicu przeczytaj opowiadanie Barbary Szelągowskiej
,,Zabawkowe smutki”.
, a następnie porozmawiaj o treści wysłuchanego opowiadania.
Pomogą Wam w tym pytania pod tekstem.
Ilustracja do opowiadania znajduje się w książce na stronie 78-79.

Zabawki podobnie jak dzieci, wiedziały, że zbliżają się wakacje. -Znowu lato – westchnęła lalka Emilka – i, jak co roku, za kilka dni zrobi się w przedszkolu tak cicho. Będę tęsknić za dziećmi. -Łatwo ci mówić – powiedziała lalka Rozalka. -Masz wszystkie ręce i nogi. A ja? Popatrz na mnie. Jakiś rozrabiaka wyrwał mi rękę.
-Nie jakiś, tylko  Krzyś – zawołał pajacyk i fiknął koziołka. -A ja tam lubię wakacje. W ciągu dnia przez okno zagląda słoneczko, a wieczorem księżyc. Cisza, spokój… powiedział miś Łatek i pogłaskał się po naderwanym uchu. -Może ktoś mi je w końcu przyszyje.
-Tak, tak, nareszcie będzie można odsapnąć. Do tej pory nie mogę odnaleźć mojego kółka – zawołała wyścigówka. -Jak mam jeździć? Na trzech kołach? Nie da rady.
-Coś nas uwiera – westchnęły chórem klocki, ledwie wystając z wielkiego pudła. -Może to właśnie twoje kółko? Mógłbyś je w końcu zabrać, a nie tylko narzekasz! -Lubię dzieci. Lubię, jak mnie biorą do swoich rączek i patrzą na mnie z zachwytem – dodał zajączek Kłapek. -Mają taki miły dotyk. Pamiętam, jak pierwszy raz trafiłem do przedszkola. Okropnie się bałem. Myślałem, że może dzieci mnie polubią. Ala tylko raz na mnie spojrzała i już wiedziałem, że wszystko będzie dobrze.
-A mnie Ania woziła w wózeczku -Rozmarzyła się Rozalka.- Zaraz po tym, gdy Krzyś wyrwał mi rękę. A później Zosia próbowała ją wsadzić z powrotem, ale jej się nie udało. -A z tym kółkiem to też troszkę moja wina. Niepotrzebnie najechałem na klocek. Kiedy dzieci mną się bawią, to wiem, że jestem potrzebny. A na dodatek, gdy Pawełek płakał, to Maciek dał mu mnie do zabawy. I od razu Pawełek się uspokoił. Fajnie jest, gdy wywołujemy u dzieci uśmiech na twarzach. -I jak się nami dzielą – odezwał się z rogu sali tygrysek. -Ja też wolę jeździć po torach, gdy słyszę dziecięce głosy – wyszeptała kolejka, zagwizdała przeciągle i pojechała dalej. -Mam nadzieję, że te wakacje szybko miną i znów będziemy wesoło bawić się z dziećmi – odezwał się po chwili zastanowienia misio. -A może dostanę całkiem nowe ucho i będzie ładniejsze od tego?- powiedział i znowu pogłaskał się po głowie. -chciałbym, żeby było w kratkę! – Na pewno dostaniesz nowe ucho. Pani Ewa potrafi tak pięknie szyć. Spójrz na mnie – powiedziała lalka Emilka i zerknęła na swoją nową, koronkową sukieneczkę. -Będzie dobrze – zawołał pajacyk. -Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i zebrać siły oraz energię na cały przyszły rok. Zobaczycie, na pewno nie będziemy się nudzić od września. – Na pewno – odpowiedziały chórem lalki i uszczęśliwione zasnęły. Misio i inne zabawki też poszli spać, śniąc o nadchodzących zabawach. Pajacyk po raz ostatni fiknął koziołka i usnął przytulony do zajączka.

Pytania do opowiadania:
-Co przytrafiło się lalce Rozalce, misiowi Łatkowi i wyścigówce podczas zabaw z dziećmi?
-Za jakimi przedszkolnymi zabawami i zabawkami będziecie tęsknić w czasie wakacyjnej przerwy?

Zabawa ruchowa Pajacyki i misie.
Bębenek.

Dziecko maszeruje po pokoju w rytm bębenka. Na przerwę w grze naśladują wesołego pajacyka (skacze, jak pajacyk) lub smutnego misia (powoli chodzi ze spuszczoną w dół głową na czworakach).

Odnajdywanie zabawki po opisie słownym.
Odgadywanie, jakie ważne informacje chciałaby zabawka przekazać dziecku.
Rodzic mówi dziecku, że w pokoju jest  zabawka, która chciałaby dziecku coś powiedzieć. Podaje opis słowny np. znajdującego się w pokoju pluszowego misia. Dziecko odnajdują zabawkę. Wskazuje na te cechy wymienione przez Rodzica, które pozwoliły mu odgadnąć, że chodziło właśnie o misia. Następnie zgaduje, co miś chciałby mu powiedzieć.

W  karcie pracy na str. 60

• Nazwijcie miejsca przedstawione na przedstawione na zdjęciach i to co się pod nimi znajduje.
  • Połączcie kredką granatową odpowiednie zdjęcia z krajobrazem morskim.
  • Połączcie kredką brązową odpowiednie zdjęcia z krajobrazem górskim. Powodzenia!

,,Moja ulubiona zabawka”.
   Narysujcie kredkami lub pisakami swoją ulubioną zabawkę z przedszkola na kartce papieru. Pamiętaj, aby wykorzystać całą kartkę i zachować odpowiednie proporcje (aby nie była za mała). Powodzenia!

Ułóżcie puzzle ,,Słoneczne wakacje”.
     Powodzenia!

Dziękuję Żabkom – RODZICOM! Widzimy się jutro!! Pa! Pa! Pa!

JĘZYK ANGIELSKI

Utrwalamy to czego się nauczyliśmy

1.Hello song – zaśpiewaj piosenkę na powitanie.

Utrwalamy nazwy zwierząt na farmie- zaśpiewaj.

Przypominamy sobie piosenkę „Ten in the Bed”

4.Pożegnaj się- Bye bye song