Konspekt zajęć z zakresu poznawania przyrody w grupie 6 – latków
Prowadząca: | Aleksandra Pietrzak |
Temat zajęcia: | Skąd biorą się motyle – zapoznanie z kolejnymi fazami cyklu rozwoju motyla w oparciu o tekst wiersza pt. „Motyl” |
Cele ogólne: | 1. Poznanie kolejnych faz rozwoju motyla (larwa, poczwarka, motyl). 2. Poszerzenie słownika: larwa, kokon, poczwarka. 3. Budzenie zainteresowań przyrodniczych oraz kształtowanie odpowiedniego stosunku do przyrody ożywionej. 4. Próby pamięciowego opanowania tekstu wiersza. |
Cele operacyjne: | – zna oznaki wiosny dostrzeżone na wycieczce; – snuje przypuszczenia, skąd się biorą motyle; – potrafi uważnie słuchać czytanego utworu; – potrafi wyjaśnić znaczenie wyrazu: liszka, poczwarka, kokon; – potrafi pełzać w leżeniu przodem, wykonać obrót wokół własnej osi w staniu; – porusza się swobodnie bez potrąceń; – wie, skąd biorą się larwy motyla; – potrafi uporządkować obrazki przedstawiające fazy rozwoju motyla; – dobiera podpisy do obrazków; – wie, co się dzieje z dorosłymi motylami w okresie zimy; – swobodnie wypowiada się na temat czy to dobrze, że istnieją motyle? |
Forma pracy: | – zbiorowa; – indywidualna. |
Metody pracy: | – słowna – rozmowa, wiersz; – czynna – zadań do wykonania; – oglądowa – pokaz. |
Środki dydaktyczne: | obrazki – fazy rozwoju motyla, napisy, pacynka z motylem, duży obrazek larwy motyla |
Przebieg zajęcia
1. Nawiązanie do wycieczki odbytej w celu poszukiwania oznak wiosny. Przypomnienie co nas tam zainteresowało lub kogo widzieliśmy? Po chwili pojawia się pacynka Marysia, która opowiada o swoim spacerze. Mówi, że widziała kolorowe motyle. Zastanawia sie tylko, skąd one się wzięły? Zimą ich przecież nie było. Prosi dzieci o wyjaśnienia.
2. Dzieci wysuwają swoje przypuszczenia.
3. Nauczycielka pyta Marysię o papierowego, pięknie zdobionego motyla, którego trzyma w ręku. Ogląda go i oznajmia dzieciom, że ma on na skrzydłach wypisany jakiś wierszyk. Odczytuje go:
Jesienią w zeszłym roku
liszka jadła za dwie,
by potem w czasie zimowym
w poczwarkę zmienić się.
A kiedy przyszła wiosna
i poweselał świat
z poczwarki stał się motyl
piękniejszy niźli kwiat.
4. Dzieci z pomocą nauczycielki, w oparciu o treść wiersza próbują wyjaśnić Marysi, skąd biorą się motyle. Nauczycielka ponownie recytuje wiersz, fragmentami:
„Jesienią w zeszłym roku
liszka jadła za dwie„
wyjaśnienie znaczenia wyrazu liszka (larwa). Co ona nam przypomina?
„jedzą za dwie” – zjadają bardzo dużo listków;
„By potem w czasie zimowym
w poczwarkę zmienić się„
wyjaśnienie słów: poczwarka, kokon;
„A kiedy przyszła wiosna
i poweselał świat
z poczwarki stał się motyl
piękniejszy niźli kwiat„
– wyjaśnienie zamiany wiosna poczwarki w motyla;
– recytacja wiersza przez nauczycielkę od początku, włączenie się dzieci;
5. Zabawa ruchowa „Na łące”
– poruszanie się jak larwa (pełzanie w leżeniu przodem);
– owijanie się nicią (obrót wokół własnej osi w staniu);
– naśladowanie lotu motyla (swobodny ruch);
6. Pytanie do dzieci: Skąd biorą się larwy?
– próba samodzielnej odpowiedzi przez dzieci ( podpowiedzi nauczyciela: motyle składają na listkach malutkie jajeczka i z nich powstają larwy);
7. Porządkowanie obrazków (próba Marysi) przedstawiających kolejne fazy rozwoju motyla i dobieranie do nich podpisów: larwa motyla, dorosły motyl, listek;
8. Pytanie do dzieci (kieruje Marysia) – co się dzieje z dorosłymi motylami w okresie zimy?
– odpowiedzi dzieci (ewentualna podpowiedź nauczyciela);
9. Wspólna rozmowa: Czy to dobrze, że istnieją motyle?
10. Wspólna recytacja wiersza.
11. Włożenie do „kącika przyrody” albumu „Owady” – możliwość odszukania obrazków z kolorowymi motylami, ich larwami i poczwarkami.