Konspekt do zajęć z mowy w grupie 5 – latków
Prowadząca: | Aleksandra Pietrzak |
Tematyka kompleksowa: | Jak przygotowują się zwierzęta do zimy – wiewiórka |
Temat zajęć: | Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie utworu J. Kucharskiego pt. „Klatka dla wiewiórki„ |
Cel ogólny: | Poznanie środowiska, w którym żyje wiewiórka |
Cele pośrednie: | 1. Wdrażanie do uważnego śledzenia akcji opowiadania. 2. Zachęcanie dzieci nieśmiałych do wypowiedzi. 3. Kształcenie logicznego myślenia poprzez ustalanie faktów przyczynowo – skutkowych. 4. Kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą. |
Cele operacyjne: | – potrafi opisać wygląd wiewiórki; – wie, czym się żywi wiewiórka; – wie, jakie przygotowania robi wiewiórka przed zimą; – potrafi opowiedzieć o wydarzeniach, które wystąpiły w opowiadaniu; – ustala fakty przyczynowo – skutkowe; – potrafi nazwać uczucia jakie towarzyszyły wiewiórce i bohaterowi opowiadania; – umie opisać środowisko, w którym żyje wiewiórka; – wie, jak należy postępować ze zwierzętami; |
Forma pracy: | zbiorowa jednolita |
Metody pracy: | – słowna – opowiadanie, zagadka, rozmowa; – oglądowa – pokaz; – czynna – ćwiczenia dramowe; |
Środki dydaktyczne: | ilustracje wiewiórki, ilustracje do opowiadania; |
Przebieg zajęcia:
I Część wstępna
1. Przywitanie
2. Wprowadzenie do zajęć przez zagadkę:
Mam rude futerko,
w małej dziupli mieszkam.
Lubię łuskać szyszki
lub chrupać orzeszki.
Opisanie wyglądu wiewiórki na podstawie ilustracji i wiadomości zdobytych na poprzednich zajęciach.
3. Wysłuchanie opowiadania pt. „Klatka na wiewiórkę”.
4. Próby opowiadania, na podstawie ilustracji i przy pomocy nauczycielki, wydarzeń w opowiadaniu.
5. Zabawa pt. „Wiewiórki„.
6. Próby określania uczuć jakie odczuwał bohater opowiadania i wiewiórka.
7. Ćwiczenia dramowe – przedstawienie mimiką twarzy, gestem uczuć chłopca: żal, bezradność, zaskoczenie, radość, wzruszenie i wiewiórki: strach, przerażenie. Zachęcenie rodziców do tych ćwiczeń dramowych.
8. Zakończenie zajęcia – podsumowanie i wdrażanie do chronienia przyrody.