Konspekt zajęcia w grupie dzieci 6 – letnich
Prowadząca: | Katarzyna Gułaj |
Temat zajęcia: | Wypowiadanie się (ekspresja słowna i plastyczna) na temat treści wiersza A. Onichimowskiej pt. „Pole„ |
Cele ogólne: | 1. Utrwalanie wiadomości o porach roku. 2. Zachęcanie do wypowiadania się na temat poznanego utworu, ekspresyjnego wyrażania własnymi słowami jego treści. 3. Bogacenie dziecięcych przeżyć estetycznych i uwrażliwianie na siłę artystycznego wyrazu. 4. Rozwijanie myślenia językowego dziecka, budzenie zainteresowania słownictwem. 5. Budzenie opiekuńczego stosunku do przyrody w okresie wiosny. |
Cele operacyjne: | – potrafi przeanalizować tekst zagadki i podać jej rozwiązanie; – słucha wiersza i chętnie wypowiada się na jego temat; – wie, w jaki sposób zgodnie z tekstem pokazać wiosnę; – potrafi wyjaśnić wyrażenie: kolorowe piegi kwiatów; – potrafi ruchem przedstawić pory roku; – wykonuje kalendarz wskazujący pory roku; – potrafi rozwiązać zagadki odnoszące się do treści wiersza; – próbuje ułożyć własny tekst – wierszyk lub opowiadanie; – odszukuje w rozsypance wyrazów: pole, las. |
Metody: | – czynna – zadań stawianych dziecku; – słowna – rozmowa, instrukcja, objaśnienia; – poglądowa – pokaz. |
Forma: | – praca z całą grupą; – praca indywidualna. |
Pomoce: | plansze, kalendarz, kredki, farby plakatowe, ilustracja do treści zagadki. |
Przebieg zajęcia
1. Organizacja dzieci – wprowadzenie do tematu zagadką
Jestem ojcem czterech dam
każda z nich inne dary niesie wam.
Pierwsza trawy zielone,
Druga kolorowe kwiaty w wazonie.
Trzecia deszcze i pluchy,
A czwarta ciepłe kożuchy.
Imiona mych córek z pewnością znacie
A jakie imię mnie dacie? (Rok)
2. Rozmowa z dziećmi na temat zagadki.
3. Zapoznanie z treścią wiersza „Pole”
Wiosną pole jest zielone.
Kiedy słońce zaczyna przypiekać
wyskakują na nim kolorowe piegi kwiatów.
Potem żółknie i szarzeje
i można je narysować samym ołówkiem,
bez pomocy kredek.
A zimą pole, to czysta kartka papieru.
4. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego wiersza:
– w jaki sposób, zgodnie z tekstem pokazać wiosnę?
– co znaczy „kolorowe piegi kwiatów” – jak to przedstawić, do jakiej pory roku odnosi się ten fragment?
– dlaczego pole potem można rysować samym ołówkiem, o której porze roku mówi się tak w wierszu?
– co zrobimy z ostatnia kartką – jaka propozycje znajdujemy w wierszu?
– jak można ruchem przedstawić dane pory roku?
– zrobimy kalendarz trochę inny od zwyczajnego, wg wskazówek zawartych w wierszu;
– na ile części trzeba podzielić karton, co będzie wskazywał nasz kalendarz?
– jakie kredki, farby będą potrzebne do kolejnych kart?
5. Dzieci przystępują do wykonania kalendarza ( zespół I – przy stolikach kredkami, zespół II – przy sztalugach farbami).
6. Wspólna ocena prac.
7. Próby rozwiązania zagadek odnoszących się do treści wiersza:
– jakie kredki czuja się najlepiej wiosną?
– które kredki mogą odpoczywać latem?
– które kredki najwięcej pracy mają jesienią?
– co mogą robić kredki zimą?
8. Z odpowiedzi na zagadki dzieci próbują ułożyć własny tekst, wierszyk lub opowiadanie.
9. Wstawienie kalendarza do kącika przyrody.
10. Wyszukanie z rozsypanki wyrazów: pole, las.
11. Zakończenie zajęcia piosenką o tematyce wiosennej.