Tradycje

Pasowanie na Przedszkolaka

Wiele emocji co roku budzi w środowisku dzieci i rodziców nowoprzyjętych do przedszkola uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Jest to impreza odbywająca się na początku listopada, bowiem maluchy muszą mieć czas aby wdrożyć się do przedszkolnego życia. Poprzedzona jest przygotowaniami, w których zarówno maluszki jak i starszaki opracowują swój program artystyczny. Po występach następuje uroczyste pasowanie dzieci przez panią dyrektor zaczarowanym ołówkiem, po którym nowoprzyjęte dzieci stają się pełnoprawnymi przedszkolakami. By podkreślić uroczysty charakter tej chwili dzieci otrzymują drobne upominki – dyplomy, słodycze, odznaki, które mogą zabrać do domu. Po części oficjalnej następuje wspólna zabawa rodziców i dzieci połączona z poczęstunkiem.

Andrzejkowe wróżby

Każdy przedszkolak w wigilię Andrzeja z wielkim zaciekawieniem leje wosk przez klucz a następnie z cienia powstałej figury odczytuje swoją przyszłość. Lanie z wosku to tylko jedna z wieku wróżb, które dzieci poznają i w nich uczestniczą.

Spotkanie z Mikołajem

Zwykle w ostatnim dniu przed feriami świątecznymi nasze przedszkole odwiedza niezwykły gość – Mikołaj, na którego dzieci każdego roku z niecierpliwością oczekują. Spotkaniu z Mikołajem towarzyszą zabawy przy muzyce, poczęstunek, łamanie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń. Na koniec oczywiście każde dziecko otrzymuje prezent i robi sobie pamiątkowe zdjęcie.

Dzień Babci i Dziadka

Karnawałowy Bal Przebierańców

Nowy rok to okres karnawału i bali. W naszym przedszkolu przygotowujemy się do niego bardzo dokładnie. Nasz Przedszkolny bal karnawałowy to istny zawrót głowy. Są księżniczki, wróżki, czarodzieje, muszkieterzy, spiderman’i, piraci, anioły, diabełki (w rolę diabła zwykle wciela się p. dyrektor) oraz wiele innych postaci. Jest zabawa przy muzyce, konkursy, dużo śmiechu i wrzawy. Panie kucharki na ten dzień starają się zawsze przygotować dla dzieci różne smakołyki.

Powitanie wiosny

W związku z tym, że w naszym przedszkolu uczymy dzieci ochrony środowiska między innymi poprzez nie zaśmiecanie go, tradycyjne topienie marzanny, które przecież temu nie służy zamieniliśmy na ekologiczne powitanie wiosny. Dzieci wychodzą z marzanną spacerując z nią ulicami miasta a następnie przychodzą na plac zabaw gdzie śpiewając i skandując przepędzają złą zimę, która już się nam znudziła i nawołują wiosnę. W tym czasie jedna z pań zabiera marzannę – zimową pannę i odchodzi, a do dzieci przychodzi druga pani, z symbolami wiosny i wiosenną kukłą, którą dzieci zabierają do kącika przyrody.

Święto Mamy i Taty

W maju każdego roku obchodzimy święto naszych Kochanych Mam i Tatusiów. Z tej okazji wspólnie z dziećmi zapraszamy ich do naszego przedszkola. Dzieci biorąc udział w części artystycznej prezentują swoje umiejętności i dają wyraz swojej miłości do rodziców. Zawsze są uściski, życzenia i całusy, a potem wspólny słodki poczęstunek. Całości towarzyszy miły, radosny nastrój i ciepła, rodzinna atmosfera.

Dzień Dziecka

W pierwszym dniu czerwca dzieci mają swoje święto. W naszym przedszkolu obchodzimy je bardzo radośnie. Wspólne zabawy, gry i zawody sprawnościowe oraz konkursy organizowane na powietrzu zawsze dostarczają dzieciom wielu pozytywnych wrażeń. Zwykle też każde dziecko dostaje w tym dniu moc gorących życzeń od p. dyrektor i wychowawczyń oraz upominek ufundowany przez Radę Rodziców.

Pożegnanie przedszkola

W czerwcu uroczyście się żegnamy. W sposób szczególny żegnamy nasze pięcio-, a właściwie już sześciolatki. Podczas uroczystości obok dzieci i ich rodziców obecni są wszyscy pracownicy przedszkola, bo to oni w tym dniu są najważniejsi. Dzieci żegnają się z nimi i dziękują im za opiekę i trud włożony w swoje wychowanie. Rodzice w sposób bardzo aktywny włączają się do tej uroczystości. Jest część artystyczna, mnóstwo wspomnień, życzeń i podziękowań.
Panuje odświętny nastrój i miła atmosfera. Zawsze czuje się też nostalgię, że nasi wychowankowie już do nas nie powrócą po wakacjach.
Dzieci co roku otrzymują prezenty i pamiątkowe dyplomy. Tradycją stało się też, że po części artystycznej następuje zabawa przy muzyce z przedszkolnej taśmoteki oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku i loteria fantowa, z której dochód, jak również dochód z kawiarenki zorganizowanej przez rodziców na tę okoliczność przeznaczany jest na doposażenie przedszkola.
Cała uroczystość odbywa się na tarasie i placu zabaw zwykle z udziałem urządzeń dmuchanych i zawsze w radosnej, rodzinnej atmosferze.