22.06.2020

22.06.2020

?Witam Was gorąco w poniedziałek wiecie, że mamy już lato!? Ostatni tydzień w maluchach. Od września będziecie średniakami. Mam nadzieję, że wrócimy już do normalności i spotkamy się wszyscy w dużym przedszkolu.
?‍♀️Poskaczcie przy muzyce https://youtu.be/InxomdEHL8M
?Zacznijcie od przygotowania lodowych kulek do pracy plastycznej https://dzieciakiwdomu.pl/2015/07/lody-praca-plastyczna-na-upalne-dni.html
Okrągłe waciki, farby plakatowe, woda, kubeczki, cerata, pipety lub małe strzykawki.
Rodzic przygotowuje stanowisko pracy: rozkłada na ceracie okrągłe waciki. Dzieci dodają do kubeczków z wodą farbę plakatową i mieszają, a następnie za pomocą pipet (lub małych strzykawek) barwią waciki na różne kolory. Będą to kulki lodów. Gotowe prace pozostawiamy w słonecznym miejscu do
wyschnięcia.
?Zabawa matematyczna ,,Lodowe kulki”
Wycięte z papieru wafle lodowe a na nich kropki (1- 4), plastikowe nakrętki do butelek (w różnych kolorach).
Dzieci losują wafelki wycięte z papieru kolorowego. Dzieci liczą, ile jest kropek, wybierają nakrętki i układają z nich tyle lodowych kulek, ile jest kropek na wafelku. Określają kolory lodowych kulek.
?Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.
Lusterko dla dziecka.
Rodzic demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.
Język przyjechał na wakacje nad morze. Bardzo się zdziwił, gdyż po raz pierwszy w życiu je zobaczył (dzieci wysuwają wargi do przodu: oooo). Nie spodziewał się, że jest takie duże (dzieci wysuwają język do góry, w stronę nosa, a potem do dołu, w stronę brody) i takie szerokie (dzieci przesuwają język od jednego do drugiego kącika ust). Wskoczył do wody i przeskakiwał przez fale (dzieci przesuwają język od górnych do dolnych zębów). Zobaczył wśród nich pływające rybki (dzieci wysuwają wargi mocno do przodu). Potem rozłożył sobie kocyk (dzieci wędrują językiem po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła) i leżał nieruchomo (dzieci kładą język na dole jamy ustnej, czubek i boki języka dotykają dolnych zębów). Później poszedł grać w siatkówkę plażową (dzieci odbijają czubek języka w różnych miejscach od podniebienia).

⛰Zabawa ruchowa z elementem marszu – ,,Wędrówka górskim szlakiem”.
Klocki.
Dzieci maszerują zgodnie z tempem wygrywanym przez Rodzica na klockach (idą wolno pod górę). Na przerwę w grze odpoczywają – stają i rozglądają się wokół, podziwiając góry.
?Mamusia albo Tatuś przeczytają wiersz A. Widzowskiej ,,Wakacje’’.

Książka (s. 76–77).


Kiedy nam buzie ogrzewa lato,
czas na przygody z mamą i tatą.
Czekają góry, pachnące łąki,
morze i plaża, konie, biedronki!
Gdy my będziemy się pluskać w rzekach,
przedszkole na nas grzecznie poczeka,
odpoczną w ciszy lalki, zabawki,
dwie karuzele, miś i huśtawki.
Chętnie wrócimy do naszej pani
z wakacyjnymi opowieściami
o sarnach w lesie, o rybkach w morzu
i ptasich gniazdkach ukrytych w zbożu.
Będziemy liczyć białe muszelki,
poznamy nowe, ważne literki,
a ten, kto butów sam nie sznuruje,
w mig się nauczy! Ja już sznuruję!
Porozmawiajcie na podstawie wiersza i ilustracji w książce.
Rodzic zadaje pytania:
– Co robili Ada i Olek z rodzicami w górach?
– Co robili Ada i Olek z rodzicami nad morzem?
– Dokąd możemy pojechać na wakacje?
– Co się będzie działo w przedszkolu, kiedy my wyjedziemy na wakacje?
– Czego możemy się nauczyć w czasie wakacji?
– Czego nauczyliście się w tym roku w przedszkolu?
?Zabawa ortofoniczna ,,Wakacyjna wycieczka’’
Rodzic opowiada krótką historię o wakacyjnej wyprawie Ady i Olka. Dzieci ilustrują je ruchem. Na słowo miś – podskakują, jabłko – obracają się w koło z szeroko rozłożonymi rękami, gruszka – unoszą ręce do góry.
Przed wysłuchaniem opowiadania dzieci wspólnie z Rodzicem ustalają, jakie odgłosy wydają: samochód (sz,sz, sz), pociąg (tu, tu, tu), rzeka (plum, plum, plum), ptaki (fiu, fiu, fiu), osa (bzz, bzz, bzz), dzieci (ha, ha,ha), krowa (mu, mu, mu). W trakcie opowiadania dzieci naśladują te odgłosy.
Pewnego letniego wieczoru Ada i Olek wraz z rodzicami ustalili, że następnego dnia wybiorą się na wycieczkę rowerową za miasto. Ada aż podskoczyła z radości i od razu pobiegła spakować swój mały, podręczny plecaczek. Włożyła do niego okrągłe jabłuszko, soczystą gruszkę i swojego małego pluszowego misia. Następnego poranka nie trzeba było długo budzić dzieci, bo już z samego rana Olek był gotowy do drogi, a razem z nim Ada i jej mały podręczny plecaczek, a w nim: okrągłe jabłuszko, soczysta gruszka i mały pluszowy miś. Tata wystawił rowery, mama przygotowała kanapki i picie, a dzieci założyły kaski ochronne na głowy, i wszyscy ruszyli w drogę. A wraz z nimi mały pluszowy miś, okrągłe jabłuszko i soczysta gruszka. Początkowo jechali ścieżką rowerową przez miasto wzdłuż ruchliwej ulicy. Słychać było szum przejeżdżających samochodów (sz, sz, sz). Zatrzymali się przy przejeździe kolejowym, ponieważ szlaban był zamknięty i właśnie przejeżdżał pociąg (tu, tu, tu). Pojechali dalej wzdłuż rzeki (plum, plum, plum), coraz bardziej oddalając się od zabudowań. Z daleka widać było pole, na którym pasły się krowy (mu,mu, mu). Dalej rozciągała się łąka, przy której rodzina zrobiła sobie postój. Tata rozłożył koc, mama wyjęła kanapki i picie, a Ada wyjęła z plecaka małego pluszowego misia, okrągłe jabłko i soczystą gruszkę.
W oddali słychać było śpiew ptaków (fiu, fiu, fiu) i bzyczenie os (bzz, bzz, bzz). Ada zjadła soczystą gruszkę, a okrągłe jabłko oddała Olkowi. Potem spakowała misia do plecaka i całą czwórką wrócili do domu. Miło było spędzać czas z rodzicami, ale trochę już tęsknili za radosnymi okrzykami swoich koleżanek i kolegów w przedszkolu (ha, ha, ha).
?Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej ,,Lody.”
Śmietankowe, owocowe…
Doskonałe dla ochłody.
Kiedy upał jest na dworze,
każdy lubi lizać… (lody)
?Praca plastyczna ,,Rożki lodowe.”
Dla dziecka: rożek lodowy wycięty z papieru, kolorowe waciki, klej – zwykły i z brokatem, kartka z bloku.
Dzieci otrzymują lodowe rożki wycięte z papieru. Przyklejają je na kartce z bloku. Potem przyklejają do nich kolorowe kulki lodów wykonane z wacików . Na koniec dekorują je polewą, rysując na wierzchu kolorowe linie klejem z brokatem.


?Jeśli nie ma możliwości wydruku, dziecko może wodzić palcem po śladzie na monitorze komputera,

?‍?‍?‍?Pamiętacie piosenkę https://youtu.be/imoS6Wkr04w – to do roboty! Pamiętajcie jutro święto Taty zróbcie mu niespodziankę!

Język angielski

Utrwalamy to czego się nauczyliśmy!
Monday – Poniedziałek
1.Witamy się – zaśpiewaj piosenkę
https://www.youtube.com/watch?v=c1BKTeinP_U Hello song zaśpiewaj

  1. Czas na utrwalanie nazwy nazw czynności- powtórz
    https://www.youtube.com/watch?v=lLi1P_p4Ws8-słówka
    https://www.youtube.com/watch?v=mT2sFV7N4fw zaśpiewaj piosenkę” Ronnie and kenny”
    3.Pożegnaj się- Bye bye song
    https://www.youtube.com/watch?v=1C5GfJ8rBaQ